SIK SORULAN SORULAR

Topraksız Dikey Tarım ( Aeroponic ) Teknoloji ,  Akıllı Tarım Otomasyon Teknolojisi ve  GROW LED  Teknolojisi  hakkında  Herşey 

Topraksız Dikey Tarım Ve Aeroponic Teknoloji

Aeroponics –  VFT Turkey olarak da kullandığımız teknoloji – Topraksız tarım tekniklerinin en son ve gelişmiş hali olan Aeroponic teknoloji , üst üste eklenen özel tasarlanmış  aeroponic modüller sayesinde birim alanda en yüksek verimi almanızı sağlayan bir uygulamadır. Bitki yetiştiriciliğinde gerekli besin , su ile birleştirme , ışık , oksijen, karbondioksit faktörlerinin kontrollü olarak verildiği en uygun yöntemdir. NASA’nın hem dünyada hem de uzayda bitki yetiştiriciliği için en uygun çözüm olarak raporlaması sonrasında kullanımı daha da yaygın hale gelmiştir.

Biliyorsunuz toprak organik  büyümenin ön şartı ve Aeroponic sistemler de topraksız tarım uygulaması olduğundan yapısal olarak VFT aeroponic sisteler organik olarak sınıflandıramayız. Fakat organik tanımı ile eşit derecede güvenli , sağlıklı  ve daha verimli olduğunu söyleyebiliriz. 

Organik bahçecilik, topraktaki organizmaların “organik” materyali bitkilerin kullanabileceği minerallere dönüştürmesini gerektirir. Ancak toprakta yetişen bitkiler yerine, VFT Turkey Aeroponic çözümler  besinleri doğrudan bitki köklerine iletmek için su, oksijen ve saf doğal mineraller kullanır.

Sonuç olarak, kaynak-yoğun  organik yöntemlerden daha çok büyüme oranı ve verim elde edebiliriz. Ve unutmamak gerekir ki bitkileri  büyütürken  yabani ot mücadele ilacı  (herbicides ) ve  zirai ilaçlar ( pesticides) kontrol altında tutabilirsin.

VFT Turkey aeroponic sistemlerin Organikten daha iyi olduğunu söyleyebiliri . Çünkü Aynı sonuçları ( hatta daha fazlasını ) – toprak olmadan elde edebilirsiniz.

BELKİ DE ORGANİK OLMA TANIMI YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ !!!

Yetişen ürünler doğada olduğu gibi besin maddelerini almak zorunda olduğu için  VFT Turkey besin  solüsyonlarını kullanmanız gerekir. 

VFT Turkey olarak AR-GE çalışmasını bizzat yürüttüğümüz özel hazırlanmış besin solüsyonu ile bitkilere  doğadaki gibi alması gereken ve ihtiyaçları olan besinleri sağlıyoruz.  Doğada bitkinin ihtiyacı olan bütün besin maddelerini VFT Turkey solüsyonunu ürüne göre özenle hazırladığımız için  gerekli besin maddelerini eksiksiz aldığı için doğada yetişen ürünlerden daha sağlıklı ve lezzetlidir. VFT Turkey besin solüsyonu en iyi sonucu en uygun maliyetle elde etmek için rahatlıkla kullanılabilir. Proje kapsamında belli süreler ücretsiz ve sonrasında da liste fiyatlarından kolaylıkla temin edebilirsiniz ( online satış , kargo,…)

Öncelikle Kulelerimiz BPA içermeyen, gıda sınıfı plastikten yapılmıştır. Kullandığımız yüksek kalite  plastik reçineler gıda teması ve Tehlikeli maddelerin sınıflandırılması gibi uluslararası yönergelere uygundur.

Plastiğimiz ayrıca tamamen opaktır – ışık tutmaz, yosun gelişimini engeller. Bu, bitkilerinizi için daha iyidir  ve Kulelerimizi daha uzun ömürlü yapar. Böylece yıllarca aynı malzemeler ile ürün yetiştirmenin tadını çıkaracaksınız.

Ayrıca VFT Turkey besin solüsyonu , çok çeşitli doğal mineraller içerir.

Öncelikle ortam büyüklüğüne göre en uygun değerleri oluşturmaya çalışıyoruz. Aşağıda Konteyner çözümü ile ilgili yaklaşık değerleri görebilirsiniz. 2 boy konteyner ( 20´ DC / 40´ DC)  bulunmaktadır.

Ayrıca diğer bir projelendirme yöntemimiz olan kapalı alan veya bina içi  ( indoor vertical farming ) çözümlerimizde yerinde inceleme ile en uygun projelendirmeyi sizlere sunuyoruz. Projelendirme , teklif hazırlama veya daha detaylı bilgi için info@verticalfarmingturkey.com adresine mail atmanız yeterli olacaktır.

Sebzeler, otsu bitkiler, meyveler, çiçekler – kök bitkileri, üzüm bağları, çalılar ve ağaçlar dışında hemen hemen her şeyde büyür.

Daha Detaylı bilgi için Tıklayın  ?

Katiyen !

VFT Turkey kapalı alan dikey tarım çözümleri ile  iklim ve mevsime bakılmaksızın, yıl boyunca  her türlü yapraklı yeşillikleri, bitkileri ve diğer meyve vermeyen bitkileri yetiştirebilirsiniz.

Yetiştirilen bitkiye göre iklim şartları sağlandıktan sonra kapalı alanda herhengi bir sorun oluşmamaktadır.  Ayrıca özel tasarlanmış LED ışıklar , otomasyon sistemi , oksijen, nem , pH  ve EC…. değerleri  kontrol altında olduğundan ideal ortam fazlası ile sağlanmaktadır.

Kompakt ve kapalı alan olması nedeniyle iklim şartlarından etkilenmediği için VFT Turkey dikey tarım çözümleri her yere uygundur ( Kutuplardan ….. Çöllere kadar. ). Fakat sizin için uygun bir yer seçerken bazı huşuslara dikkat çekmemiz gerekiyor .

Işık  :

Meyveli mahsüller en iyi verimi vermeleri için tam güneşe ( günde yaklaşık 8 saat ) ihtiyaç duyarken , Yeşiller, otlar ve diğer bitkisel ürünler daha düşük ışık seviyelerini tolere eder ve bunun yanında birçok çiçek ve süs bitkisi gölgede iyi büyür.

 VFT Turkey dikey tarım çözümlerinde yetiştirilen bitkiye göre özel tasarlanmış LED ışıklar sayesinde bu faktörü düşünmenize gerek kalmaz. Hatta özel tasarım LED’ler sayesinde sadece bitkinin ihtiyacı olan ışık dalgaları uygulayacağından bitikiyi yormaz ve verimliliği kat kat artıran faktörlerden birisidir. Bizim çözümümüzde ürün verimliliğini artıran faktörlerden birisi özel tasarım LED sistemleridir.

Su :

Diğer geleneksel yöntemlerde en önemli faktör su olmuştur. Verilen suyun temizliği, klorlu oluşu, çok sert veya yumuşatılmış olması ve en önemli sürekliliği önemlidir.  Bizim sistemimizde merkezi sistemde( depo )  bulunan  Su  devridaim   yöntemiyle sürekli kullanıldığından maddi olarak  rahatlıkla kaliteli su kullanabilirsiniz. Aynı suyun devridaim olması sizlere %95 su tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca merkezi otomasyon sistemiyle yapılan kontrollerde su değerleri kontrol altında olacağından Su ile ilgili parametreler sizlere rapor olarak sunulacaktır.

Elektrik

Diğer bir önemli faktör olan elektrik LED ışıklar, merkezi otomasyon sistemi ve içerideki elektrik aletleri için gereklidir. VFT Turkey olarak yapmış olduğum AR-GE sayesinde kulelerin döndürülmesi yöntemi ile elektrik tüketimini minimuma indiriyoruz.  

Sıcaklık

Kutuplardan Çöllere , VFT Turkey Aeroponic sistemler ile  çeşitli yerlerde ve çeşitli şartlar altında yiyecek yetiştirilebilir . Yetiştirilen ürüne göre sıcaklık değerleri değişmekle beraber ortalama 20-30 oC arasında tutmanızı tavsiye ederiz.

Diğer Hususlar

Sistemi yerleştireceğimiz yer ve eğimi merkezi dolaşımı etkileyeceğinden  düzgün  su dağıtımı olmayabilir.

Hepsinden önemlisi  siz ürünlerinizi nerede yetiştirmeniz gerektiğine karar verince Proje ekiplerimiz tarafından  Fizibilite çalışmaları yapılacaktır.

VFT Turkey   Mobi-Farm konteyner çözümü , 2 farklı modelden oluşmaktadır. Küçük boy 21 mt2, büyük boy 28 mt2 dir. Örneğin çilek yetiştirmek isterseniz; Küçük boy Mobi-Farm’da 40 adet üretim kulesi, büyük boy Mobi-Farm’da 53 adet üretim kulesi bulunmaktadır. 

Örneğin 20DC ve 40 DC standart  konteyner çözümümüzde :

 

Diğer bitkilerin yetiştirilmesinde, farklı boyutlarda konteyner veya kapalı alan sistemlerin ( kapalı alanın büyüklüğü önemli değil …)  ölçeklendirilmesi ve projelendirilmesi  için proje ekibimiz sizlere en uygun çözümü sunacaktır. Daha fazla bilgi için  info@verticalfarmingturkey.com adresine mail atabilir  +902244822277  nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ulusal ve Uluslararası  organizasyonumuz ile Türkiye ve Dünya’nın her bölgesinde hizmet veriyoruz.

Kendi bahçenizi kurmak ister mi siniz ? Daha fazla bilgi için  info@verticalfarmingturkey.com adresine mail atabilir  +902244822277  nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Load More

GroLab ™   Akıllı Tarım Otomasyon Teknolojisi

GroLab ™, kapalı alan aeroponic tarım sistemlerinin izlemenizi, kontrol etmenizi, analiz etmenizi ve otomasyonunu  sağlayan çok yönlü ve güçlü bir  ürün yetiştirme  kontrol aracıdır.

GroLab ™ aydınlatma, iklim düzenlemesi, sulama, besin dozajı, pH düzeltmesi, tank yönetimi ve güvenliği (taşkınlar, kuraklıklar, duman ve hareket algılama gibi) gibi çok çeşitli işlemleri gerçekleştirebilir.

GroLab ™ modüler mimarisi, büyüklüğü, türü, yetiştirme ortamı veya yetiştirme sistemi ne olursa olsun herhangi bir ortamda çalışabilir.

Sistem, kullanımı kolay bir yazılım ile tamamen yapılandırılabilir ve hatta uzaktan kumanda, bildirimler mesajları ( notification) , IP kamera desteği ve analiz araçları  desteği mevcuttur.

GroLab ™ farklı modüllerden oluşan modüler bir sistemdir: GroNode, PowerBot, TankBot . Her modülün,  üreticinin gereksinimlerini karşılamak için farklı kombinasyonlar ve yetkinlikler kazandırabileceği Kit’ler şeklinde sayın alabilir.

Bizler kapalı alanlarda sistem gereksinimlerine göre farklı modüllerin birleşiminden oluşan kit’tleri kullanıyoruz. Çözümlerimizde genelde  “GroLab Hydro” içerisinde ana ürün GroNode , Powerbot ve Tankbot  ürünlerinin birleşimi olan Kit’ler kullanıyoruz.

GroNode ana ürün , diğer modülleri kontrol etmekten sorumlu, bir GroNode 4 adede kadar PowerBot, 4 TankBots ve 4 SoilBots destekliyor. GroNode, modüllere takılan sensörlerden / cihazlardan gelen tüm verileri analiz eder ve ardından kullanıcı talimatlarına göre hareket eder / bildirir. Bunlar GroLab ™ Yazılımı ile yapılandırılabilir ve sürekli olarak görevlerini yerine getirecek şekilde GroNode’da depolanır.

PowerBot, sıcaklık, nem, hava akımı, aydınlatma ve sulama gibi temel unsurları otomatik hale getirebilen hepsi bir arada bir güç tedarikçisidir.

TankBot, bir tank yönetim kontrolörüdür, sulama, besin dozajını, pH düzeltmesini ve tank yönetim görevlerini kontrol edebilir.

Üretici, hangi GroLab ™ modüllerinin elde etmek istediğini seçmekte özgürdür, en iyi kısmı, gelecekte sistemi istediği zaman genişletmesidir.  Ürüne , müşteri isteklerine ve takip etmek istediğimiz parametrelere göre mimariyi değiştirebiliyoruz.

GroLab ™ plug&play  sistemi olarak tasarlanmıştır.
Sadece GroLab ™ modüllerini içeren paketi açmanız, gelen sensörleri tercih ettiğiniz yeri seçmeniz ve yerleştirmeniz, güç kaynağı kablolarını, antenleri ve istenen sensörleri / cihazları GroLab ™ modüllerine takmanız yeterlidir.
Bunun dışında Ethernet kablosunu GroNode’a takmanız ve bir Router , PC’ye veya başka bir erişim noktasına bağlamanız yeterlidir.
Bilgisayarınıza GroLab ™ yazılımını yükleyin, açın, GroNode’nun seri numarasını yazın ve kimlik bilgileriyle doğrulayın.
Bu adımlardan sonra tamamen GroLab ™ sistemini kullanmaya hazırsınız.

Grolab ürünü modüler , basit arayüzü ve  kullanımı çok kolaydır.

GroLab ™, kurulum ve kullanımında kolay ve sezgisel olarak kolayca anlaşılabilecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Ancak her üreticinin farklı olduğunu ve kendi öğrenme eğrisine sahip olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle, müşterilerimize çoğunluğu için yeterli olduğunu kanıtlayan ve her şeyi herhangi bir yardım almadan 1 saatten daha az bir sürede ayarlayabilen çok çeşitli video eğiticileri, kılavuzlar ve diğer destek materyalleri sunuyoruz.

Ancak, bu materyaller yeterli değilse, memnuniyetle yardımcı olacak uzman bir destek ekibimiz var. Herhangi bir sorunuz varsa veya yardıma ihtiyacınız olursa, aşağıdaki e-posta adreslerinden biri için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin:

info@verticalfarmingturkey.com

Ekibimiz, her kullanıcıya tamamen kişiselleştirilmiş bir şekilde yardım ederek GroLab ™ ile ilgili her konuda yardım sunar.

GroLab ™, küçük sera / oda ya da endüstriyel alan olsun, her  alana ölçeklendirmek ve uyum sağlamak için tasarlanmıştır.

GroLab ™ serbestçe birleştirilebilen çok çeşitli özellikler sunar, yetiştiricileri sabit bir yolu veya bir yapılandırma ön ayarını izlemeye zorlamaz , bu da üreticilerin tam anlamıyla istedikleri gibi sistemle oynamalarını sağlar.

Herhangi bir sorunuz varsa veya GroLab ™ sisteminin size nasıl yardımcı olabileceğini tartışmak istiyorsanız, aşağıdaki e-posta adreslerinden biri için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin:

info@verticalfarmingturkey.com

Öncelikle mutlaka ana ürün olan  bir GroNode’a ihtiyacınız olacak.

 

Ardından her türden 4 taneye kadar modül seçebilirsiniz: PowerBot, TankBot ve SoilBot. İhtiyacınız olan modüller her zaman gereksinimlerinizle ilgilidir.

İklim düzenlemesi, aydınlatma, hava akımı veya 230VAC cihazlarına dayalı sulama için, PowerBot’u öneririz. 4 230VAC prize kadar kontrol edebilir (çıkış başına toplam ve toplam 2300W) ve bir hava sıcaklığı / nem sensörü ile donatılmıştır.

Gelişmiş sulama (birkaç tane yetişen bir su deposu gibi), besin dozajı, pH düzeltmesi ve 12VDC cihazlarına dayalı tank yönetimi görevleri için TankBot’u öneririz. 4 12VDC çıkışa kadar kontrol edebilir, 4 anahtarlamalı (duman / hareket detektörü ve su seviyesi gibi), hava / su / altkatman sıcaklık sensörünü ve pH / EC problarını destekler.

Bitkiler altkatman monitör ve taşkın önleme için SoilBot öneririz. 4 altkatman nemi ve 2 hava / su / altkatman sıcaklığını izleyebilir. Ayrıca sel risk bölgelerine yerleştirebileceğiniz 2 sel dedektörünü de destekliyor.

Farklı GroLab ™ modülleri arasındaki kombinasyon, üreticilere daha da fazla seçenek sunar. Örneğin:

– PowerBot, TankBot ile birleştirildiğinde, sulama sistemini ve tank boşaltma / doldurma görevlerini otomatikleştirirken olasılıkları genişletir. Su pompaları ve solenoid valfleri gibi 230VAC ve 12VDC cihazlarının kontrol edilmesini sağlar;

– SoilBot, TankBot veya PowerBot ile birleştirildiğinde, yüzeydeki neme dayalı sulamayı otomatik hale getirir, su israfını önler ve bitkilerin sağlığını iyileştirir;

– PowerBot, TankBot ve SoilBot kombinasyonu taşmaları, yangınları, izinsiz girişleri, cihaz hasarlarını vb. Tespit etmek / önlemek için güvenlik önlemleri oluşturmak için araçlar sağlar.

GroLab ™ sistemi, modüllerden bağımsız olarak uzaktan kumanda, e-posta bildirimleri, derin veri analizi, IP kamera desteği ve bulut özellikleri sunar.

GroLab ™ modüllerinin sunduğu olanakların çoğunu ele almaya çalıştık. Ek bilgiye ihtiyacınız varsa veya farklı otomasyon / kontrol özellikleri gerekiyorsa, aşağıdaki e-posta adresinden  bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin:

info@verticalfarmingturkey.com

Hayır.

GroLab ™ sistemi lokal  olarak çalışabilir. GroLab ™ sistemine GroLab ™ Yazılımı üzerinden erişmek için, GroNode’un Ethernet kablosunu doğrudan PC’ye, yönlendiriciye veya başka bir erişim noktasına bağlamayı seçebilirsiniz. İnternet bağlantısı GroLab ™ ana özellikleri için tamamen önemli değildir, yalnızca uzaktan kumanda, e-posta bildirimleri ve / veya bulut özellikleri kullanmak istiyorsanız gereklidir.

GroLab ™ verilerinizi korumak için birkaç katmana sahiptir; GroLab ™ Yazılımına erişmek için gereken kimlik bilgilerine ek olarak, sistemde ayrıca GroNode’a erişmek için kimlik bilgileri gerekir. Bu, PC’nizin güvenliğini aşması durumunda GroLab ™ ‘in güvende kalacağı anlamına gelir.E-posta bildirimleri de güvendedir, GroNode bildirimleri göndermek için yönlendirme noktası olarak özel bir sunucu kullanır, bu şekilde IP konumunuza bağlanamaz.

GroLab ™ ‘ın internet bağlantısı olmadan çalışabileceğini ve onu tamamen dünyadan gizlendiğini unutmayın.

GroLab ™ Kiti, GroLab ™ modüllerinin kombinasyonlarından oluşan ürünlerdir. Bu kitleri, GroLab ™ ‘ı edinmenin kolay bir yolunu sağlamak için yaratıldı.

 

Şu anda 5 farklı GroLab ™ Kiti bulunmaktadır:

– Başlangıç ​​Kiti, GroNode ve PowerBot içerir. Kullanım örnekleri: iklim düzenlemesi, aydınlatma, hava akımı ve sulama;

– Doser Kit, GroNode, TankBot ve bazı üçüncü taraf çevre birimlerini içerir. Kullanım örnekleri: besin dozajı, pH düzeltmesi, sulama ve depo dolumu / boşaltılması;

– Toprak Kiti, GroNode, PowerBot ve SoilBot içerir. Kullanım örnekleri: Başlangıç ​​Kiti kullanım örnekleriyle aynı şekilde artı alt tabaka nemi, alt tabaka sıcaklık düzenlemesi ve taşkın önleme esaslı sulama;

– Hydro Kit, GroNode, PowerBot ve TankBot içerir. Kullanım örnekleri: Başlangıç ​​Kiti artı Doser Seti kullanım örnekleri ile aynıdır;

– Pro Kit’te GroNode, PowerBot, TankBot ve SoilBot bulunur. Kullanım örnekleri: Diğerlerinin kombinasyonu GroLab ™ Kitleri kullanım örnekleri.

GroLab ™ Kitlerinin sizin daha rahat karar vermeniz için  önerilen modül kombinasyonlarımız olduğunu unutmayın. Sizler isterseniz  modülleri istediğiniz zaman ayrı olarak edinmekte özgürsünüz.

GroLab ™ sistemi farklı modül tiplerinden oluşur: GroNode, PowerBot, TankBot ve SoilBot.

GroNode, kablosuz ağ üzerinden diğer tüm modüllerle iletişim kuran sistemin ana birimidir.

Modülleri büyüyen alan (lar) ınıza yerleştirirken, GroNode ve diğer modüller arasındaki mesafeyi göz önünde bulundurmalısınız. Ortamların çoğu için önerimiz engelsiz 100 metreyi, engelli 25 metreyi geçmemektir.

En önemlisi kendiniz test ederek ideal mesafeleri bulmanızdır. Bunun için modülleri GroNode’a yakın bir yere yerleştirin ve açın. Ardından, GroLab ™ Yazılımı ile modüllerin bağlantısını GroNode’dan uzaklaştırırken kontrol etmeye devam edin. Bu şekilde, büyüyen ortamınızdaki GroLab ™ modülleri için maksimum mesafeyi keşfedebilirsiniz.

Evet.

GroNode’un Ethernet kablosunu doğrudan PC’nize veya diğer erişim noktalarına takabilirsiniz.Ayrıca sürekli GroNode’un Ethernet kablosunun takılı olması şart değildir. Konfigürasyon, izleme ve analiz gibi işlemleri yapmak için sisteme erişmeniz yeterlidir.

Daha uzun bir  Ethernet kablosu işinize yarayabilir . Ancak, bu çözüm size uygun değilse, başka seçenekler de var. Ethernet bağlantı noktasına sahip bir Wi-Fi  Repeater harika bir örnektir, sadece yapılandırın ve ardından GroNode’a yaklaştırın. Bu adımlardan sonra sadece GroNode’un Ethernet kablosunu tekrarlayıcıya bağlayın.

Yine de, ek yardım veya bilgiye ihtiyacınız olursa, aşağıdaki e-posta adreslerinden biri için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin:

info@verticalfarmingturkey.com

Bütün senaryolar için cevap : EVET

Evet, GroLab ™ nakliye konteyner tarım çözümleri  ile birlikte kullanılabilir. GroLab ™ bir “tak-çalıştır” sistemi olarak tasarlandı, birçok faydadan biri, sistemi yalnızca bir kez yapılandırmanız gerektiği, o zaman orada olmasanız bile, tesisinizin büyümesini izleyebilirsiniz. GroLab ™, uzaktan kumanda işlevleri sayesinde, büyümelerinizin gelişimini gerçek zamanlı olarak her yerden izlemenizi sağlar. Bunu sürekli olarak kontrol etmenize bile gerek yok çünkü GroLab ™ aynı zamanda e-posta bildirimleri de sunuyor; bunlar neler olup bittiği konusunda sizi haberdar edecek ve hatta bir şeyler doğru değilse sizi uyaracak! Bu, GroLab ™ ‘ı konteyner çiftlikleri için mükemmel bir çözüm haline getirir, çünkü sistemi bir kez yapılandırdıktan sonra, konteyneri hareket ettirebilir veya büyüme işlemlerini tekrar başlatabilir, her şeyi yeniden yapılandırmanıza gerek kalmadan kendi kendine yeten bir konteyner çiftliği oluşturabilirsiniz. GroLab ™ aynı zamanda tüm büyüyen değişkenlerin tam kontrolünü sunar; bu sayede aydınlatma, iklim düzenlemesi (havalandırma / ısıtma / nemlendirme), akıllı sulama (damla sulamadan hidroponiklere), besin dozajı, pH düzeltmesi, hassas sulama gibi işlemleri otomatik olarak yapabilirsiniz. Taşkınların, yangınların ve izinsiz girişlerin önlenmesi için tank yönetimi (yeniden doldurma / boşaltma) ve güvenlik prosedürleri / protokolleri (örneğin, birisi konteynere yaklaşırsa) kullanılabilir. Bu yeterli değilse, tüm GroLab ™ sistemlerinin sunduğu tüm ek özelliklere erişmeye devam edersiniz, bunun anlamı: IP kamera entegrasyonu, derin veri analizi, veri kaydı (tohumdan hasata kadar), ücretsiz yazılım, ücretsiz güncellemeler ( Tüm GroLab ™ modülleri ve yazılımı için) ve ücretsiz destek!

 

Eğer hala GroLab ™ ‘ın nakliye konteynır çiftlikleri ile soru işaretleriniz varsa lütfen bize ulaşın.

Load More

GROW LED  Teknolojisi

Kesinlikle!

Biz yetiştiriciler olarak iç mekan bitkilerimizi yerleştirmek için her şeyi denedik ve LED ışıklara geçtik ve sadece biz değiliz. NASA da dahil olmak üzere çok sayıda üniversite ve devlet kurumu çeşitli bitkiler yetiştirmek için LED ışıklar kullanmaktadır.

Bitkiler inorganik alt tabakalardan  karbonhidrat üretmek için fotosentez kullanır. Tüm organizmaların büyümek ve üremek için enerjiye ihtiyacı vardır. Solunum tepkimesi substrat olarak glikoz gibi karbonhidratlar kullanır. İnsanlar solunum için yakıt sağlamak için yemek yerken, bitkiler fotosentez yoluyla kendilerini yaparlar.

LED seçimi yapmarken sizlerin herhangi bir karar vermesine gerek yok , LED’lerimizin spektrumları yetiştirilecek ürüne göre özel  dizayn edilerek testler sonrasında  VFT Turkey olarak üretimini bizler  yaptırıyoruz. Burada en önemli nokta LED spektrumları yetiştirilecek ürüne göre özel dizayn edilmesi gerekmektedir , çünkü her ürünün ihtiyacı olan ışık  değerleri farklılık göstermektedir.

PAR Seviyeleri

Güneş ışığı, bitkilere fotosentetik olarak aktif radyasyon (PAR) olarak adlandırılan fotosentez yapmak için ihtiyaç duydukları enerji aralığını sağlamak için benzersiz bir şekilde formüle edilmiştir. Fotosentez, bitkilerin büyümek için ihtiyaç duydukları besinleri emdikleri birincil işlemdir. Bu ölçüm, bitki yetiştiriciliği endüstrisinde, mahsul sağlığını, verimini ve kalitesini arttırmak için yapay ışıktan elde edilen fotosentetik olarak aktif radyasyon (PAR) bitkilerinin optimal miktarlarına odaklanan bahçeciler tarafından geliştirilmiştir. Doğal aydınlatma koşullarında bile, bitkilerin aldığı PAR miktarı mevsimsel olarak ve büyüyen operasyonun enlemesine bağlı olarak değişecektir. Yapay bahçecilik aydınlatması, bu mevsimsel ve coğrafi değişkenlerden bağımsız olarak PAR maruziyetini hem standartlaştırmaya hem de optimize etmeye çalışır.

PAR seviyelerinin kontrolü, büyük ölçekli bitki yetiştiriciliğinin en kritik unsurlarından biridir. VFT Turkey  uzmanları ve yetiştiricileri, üretim uzmanlarına operasyonları için en iyi optik teknolojiyi sunmak için gelişmiş optikler ve diğer özellikleri içeren LED’li  aydınlatmaları sizlere sağlamaktır.

PPF

LED armatürleri tarafından yayılan fotosentetik foton akısı (PPF). PPF, bir LED’in veya başka bir ışık kaynağının belirli bir süre içinde yaydığı toplam ışık miktarının bir ölçüsüdür.

 

PPFD

Fotosentetik foton akısı yoğunluğu (PPFD), belirli bir süre içinde belirli bir alana ulaşan fotonların bir ölçüsü olan aydınlatma büyür.

Bitkilerin yaşamak için ışığa ihtiyacı vardır. Daha spesifik olarak, bitkilerin fotosentez için bitkilerin kullandığı ışık dalga boylarının spektrumu olan fotosentetik olarak aktif radyasyona (PAR) maruz kalma ihtiyacı vardır. Fotosentez sırasında, bitkiler PAR’ı emer ve hayatta kalmak için gerekli kimyasal enerjiye dönüştürür. Her bir bitki tarafından alınan PAR maruziyetini en üst düzeye çıkarmak, mahsulün toplam verimini artırarak, benzeri görülmemiş bir büyümeyi ve çiçekli bitkilerde çiçek üretimini uyarır.

Büyüme alanında mevcut olan PAR miktarını ölçmek için yaygın olarak kullanılan iki ölçüm vardır. Fotosentetik foton akışı (PPF), aydınlatma armatürü tarafından üretilen toplam PAR miktarını ölçer, ancak armatürün PAR enerjisini tesislere aktarıp aktarmadığını dikkate almaz. Fotosentetik foton akısı yoğunluğu (PPFD), bitkinin kanopisine ulaşan PAR miktarını tarif eder. Saniyede metrekare başına mikromol cinsinden ölçülür (µmol / m2 / s). Saygın büyüyen aydınlatma üreticileri, büyüyen bir ışık tarafından sağlanan ortalama bir PPFD değeri sağlarlar ve ışık kaynağından kanopiye önerilen mesafe, örnek oda büyüklüğü ve hesaplama yoğunluğu gibi ayrıntıları içerir (üretmek için kullanılan PPFD ölçümlerinin sayısı ve aralığı gibi) ortalama PPFD değeri). Büyüme fikstürünün PPFD değeri ne kadar yüksek olursa, bitki gölgesine PAR daha fazla maruz kalır.

Mmol / J oranı sadece armatürün etkinliğini gösterdiği için önemlidir. Rakam ne kadar yüksek olursa LED ürünü  o kadar verimli çalışır fakat  bu tüm hikayeyi anlatmıyor. Sonuçta, PPFD miktarı veya belirli bir süre içinde ve tabii ki verim içinde belirli bir alana ulaşan fotonların miktarı, nihayetinde göz önünde bulundurulması gereken en önemli ölçümlerdir.

Güneş ışığı, bitkilere fotosentetik olarak aktif radyasyon (PAR) olarak adlandırılan fotosentez yapmak için ihtiyaç duydukları enerji aralığını sağlamak için benzersiz bir şekilde formüle edilmiştir. İç mekan bitkilerinin PAR açısından zengin ışığa erişimini sağlamak, sağlıklı, üretken ve yüksek verimli bir ürün yetiştirmeye çalışan yetiştiricinin  karşılaştığı kilit bir zorluktur. VFT Turkey  LED büyüme ışıkları artık profesyonel üreticilere güneş tarafından iletilen ışık enerjisini yansıtmak için spektral kalite sunar veya bitki tarafından fotosentez ve büyüme için kullanılan spesifik ışık türlerini daha verimli bir şekilde veren özel, tescilli bir spektral karışım sağlar.

Büyüyen ışığın spektral kalitesi, ürettiği ışık enerjisini tanımlar. Güneş ışığı, UV ışınlarından bazılarını içerir, ancak çoğunlukla görünür ışık ve kızılötesi enerjiden oluşur. Bitkilerin PAR denilen fotosentez için kullandıkları enerji aralığı 400 ile 700 nm arasındadır. Güneş ışığı, PAR enerji spektrumundaki her dalga boyunda nispeten benzer bir yoğunlukta içerir. Güneş ışığının dengeli ve kapsamlı spektral kalitesi, spektral güç dağılımı (SPD) eğrisinde görülebilir. SPD eğrileri, genellikle ilişkilendirilen görünür ışık rengiyle ve üretildikleri göreceli yoğunlukla temsil edilen, içerdiği çeşitli ışık enerjilerini ifade ettiği bir ışık kaynağının çıktısını gösterir.

Aydınlatma üreticileri yıllarca güneşin yumuşak ve dengeli SPD eğrisini taklit eden bir SPD eğrisi ile bir ışık kaynağı oluşturmakta zorlandılar. Floresan, metal halojenür ve diğer deşarj lambalarının çıktısı, genellikle farklı ışık enerjilerinin patlamaları ve vadileri ile işaretlenerek, büyük aralıklarla veya bir ya da başka bir dalga boyunda kayda değer kaymalara sahip SPD eğrileri yarattı. Tarım açısından, bu ışık kaynakları, fotosentez için kullanılabilecek toplam PAR enerjisinin sadece bir kısmını içeren, eksik ışık veren bitkilere sahipti.

VFT Turkey  LED büyüme lambaları, armatürlerin gün ışığının tam spektral kalitesiyle beyaz ışık üretmesini sağlayan benzersiz bir LED karışımına sahiptir.

Beyaz Işık: Gün Işığı Spektrumu

VFT Turkey  LED’li aydınlatma lambaları, gün ışığında bulunan tam ve eksiksiz PAR enerji spektrumunu içeren beyaz ışık üretmek için beyaz ve koyu kırmızı LED’lerin çeşitli kelvin sıcaklıklarını birleştirir. Artık yetiştiriciler, iç mekan mahsullerini, yalnızca doğada bulunan benzersiz ışık enerjisi karışımıyla besleyebiliyorlar.

Tamamen Özelleştirilmiş Spektrum

PAR enerjisinin ötesinde, bitkiler aldıkları ışık spektrumundan inanılmaz sayıda büyüme ipucu alır. Hem yaprak büyüklüğü hem de sap uzunluğu, bitki tarafından emilen ışık enerjisinin türünden etkilenir. VFT Turkey  LED, yetiştiricinin mahsule verilen ışığın spektrumunu tam olarak uyarlamasını sağlayan özel tasarım LED ‘ler sunmaktadır.

Tam spektrumlu ışık, bitkilerin milyarlarca yıldır alıştığı doğal güneş ışığına yakından benziyor. Bitkiler, alıştıkları ve doğal olarak adapte oldukları ışığın kalitesi ve yoğunluğu verildiğinde büyürler.

İhtiyaç duyulan armatürlerin sayısı  VFT Turkey proje ekibimiz tarafından yapılan   “ışık planlaması” adlı karmaşık bir hesaplamanın bir parçasıdır. Bu hesaplama için ihtiyaç duyduğumuz bilgilerin bir kısmı:

  • Yetiştirilen bitkinin türü
  • yüzey boyutu ( Konteyner , bina içi  büyük alan , sera , yetiştirme odaları …vs)
  • İstenilen çıktı vs.

Ayrıca uzman ekibimiz tarafından yapılan “ışık planlaması”  armatürlerin sayısının  yanı sıra yerleştirmelerinin (bitkilere uzaklık, yoğunluk, konumlandırma vb.)  gibi  faktörlere de dikkat ederek bir ışık planı hazırlarız.

VFT Turkey olarak  size bu konuda yardımcı olabilir , uzman desteği ve ürün sağlayabiliriz.  Bu konuda  iletişim formlarımızdan herhangi biriyle ulaşmanız yeterlidir.

info@verticalfarmingturkey.com

Load More